STMicroelectronics STD8N60DM2
Model
STD8N60DM2
Datasheet
STD8N60DM2 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V, 0.26 OHM TYP.,
Availability
IN STOCK
Stock: 343
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 232pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB6N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II Plus
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2.25A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)