STMicroelectronics STD85N10F7AG
Model
STD85N10F7AG
Datasheet
STD85N10F7AG PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 70A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Series Automotive, AEC-Q101, STripFET™ F7
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 53A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6)
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5600pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 107A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL115
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)