STMicroelectronics STD80N10F7
Model
STD80N10F7
Datasheet
STD80N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 70A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 910pF @ 25V
Part Status Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.2A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB9N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 3.6A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)