STMicroelectronics STD75N3LLH6
Model
STD75N3LLH6
Datasheet
STD75N3LLH6 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 75A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 181
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.4nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 340pF @ 48V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C -
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Part Number STN3P
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 1.5A, 10V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 2.6W (Tc)