STMicroelectronics STD60NH03L-1
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STD60NH03L-1
Datasheet
STD60NH03L-1 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 60A I-PAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD70N
Vgs(th) (Max) @ Id 1.8V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 30A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2050pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V