STMicroelectronics STD60NF3LLT4
Model
STD60NF3LLT4
Datasheet
STD60NF3LLT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 60A DPAK
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45.3A (Ta), 169A(Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.35mOhm @ 20A, 10V
Series TrenchFET® Gen IV
Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 69.4W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 162nC @ 10V
Vgs (Max) +20V, -16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7800pF @ 20V