STMicroelectronics STD5NM50T4
Model
STD5NM50T4
Datasheet
STD5NM50T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 7.5A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH3™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 4A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 620V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1250pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.4A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA