STMicroelectronics STD5NM50AG
Model
STD5NM50AG
Datasheet
STD5NM50AG PDF
Description
POWER TRANSISTORS
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STDLE
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6Ohm @ 2.1A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 620V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 890pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V