STMicroelectronics STD5N60DM2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STD5N60DM2
Datasheet
STD5N60DM2 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V, 0.26 OHM TYP.,
Availability
IN STOCK
Stock: 2185
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 5W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 36mOhm @ 4.6A, 10V