STMicroelectronics STD50NH02LT4
Model
STD50NH02LT4
Datasheet
STD50NH02LT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 24V 50A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 6A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 42.8W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±16V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10nC @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD12
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)