STMicroelectronics STD4NS25T4
Model
STD4NS25T4
Datasheet
STD4NS25T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 250V 4A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 324pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD3N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)