STMicroelectronics STD4NK60ZT4
Model
STD4NK60ZT4
Datasheet
STD4NK60ZT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 4A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2090pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.5A (Ta), 100A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.6W (Ta), 136W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41.3nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V