STMicroelectronics STD4N52K3
Model
STD4N52K3
Datasheet
STD4N52K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 525V 4.4A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 4.5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2615pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD40
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ H6
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 20A, 10V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)