STMicroelectronics STD46P4LLF6
Model
STD46P4LLF6
Datasheet
STD46P4LLF6 PDF
Description
MOSFET P-CH 40V 46A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1928
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D-Pak
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.8nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 960pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number FDD6N50
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series UniFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.15Ohm @ 2.75A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)