STMicroelectronics STD44N4LF6
Model
STD44N4LF6
Datasheet
STD44N4LF6 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 44A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2693
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 70µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 40A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 56W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta), 84A (Tc)