STMicroelectronics STD40P3LLH6
Model
STD40P3LLH6
Datasheet
STD40P3LLH6 PDF
Description
MOSFET PCH 40V 20A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 70A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 150W (Tj)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3350pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V