STMicroelectronics STD38NH02LT4
Model
STD38NH02LT4
Datasheet
STD38NH02LT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 24V 38A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 549
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series ThunderFET®
Power Dissipation (Max) 69.5W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17nC @ 7.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 740pF @ 75V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 34.5mOhm @ 10A, 10V