STMicroelectronics STD36P4LLF6
Model
STD36P4LLF6
Datasheet
STD36P4LLF6 PDF
Description
MOSFET P-CH 40V 36A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2488
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package CPT3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 84mOhm @ 14A, 10V