STMicroelectronics STD35P6LLF6
Model
STD35P6LLF6
Datasheet
STD35P6LLF6 PDF
Description
MOSFET P-CH 60V 35A DPAK
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 4W (Ta), 67W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFLAT™ (5x5)
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.8nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 271pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL7
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05Ohm @ 2A, 10V