STMicroelectronics STD30PF03LT4
Model
STD30PF03LT4
Datasheet
STD30PF03LT4 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 24A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Series STripFET™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 30A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package I-PAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21nC @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Part Number STD60N
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)