STMicroelectronics STD30NF04LT
Model
STD30NF04LT
Datasheet
STD30NF04LT PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 30A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Series -
Supplier Device Package TO-220AB
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 3.5A, 10V