STMicroelectronics STD27N3LH5
Model
STD27N3LH5
Datasheet
STD27N3LH5 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 27A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 775
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.7nC @ 5V
Vgs (Max) ±10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2275pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1210, 8-LFPAK33
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 10A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)