STMicroelectronics STD25N10F7
Model
STD25N10F7
Datasheet
STD25N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 25A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 6.25W (Ta), 104W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 585nC @ 10V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20000pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.95mOhm @ 25A, 10V