STMicroelectronics STD20NF06LAG
Model
STD20NF06LAG
Datasheet
STD20NF06LAG PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 24A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1564
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 3.1A, 10V
Series UniFET™
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D-Pak
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 635pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.2A (Tc)