STMicroelectronics STD15N65M5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STD15N65M5
Datasheet
STD15N65M5 PDF
Description
MOSFET N CH 650V 11A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 752
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220FM
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 950pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 5.4A (Tc)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 5.5A, 10V