STMicroelectronics STD155N3LH6
Model
STD155N3LH6
Datasheet
STD155N3LH6 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 755
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3900pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 15.5A, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 180W (Tc)