STMicroelectronics STD12NF06T4
Model
STD12NF06T4
Datasheet
STD12NF06T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2312
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 6-PowerUFDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 9A, 4.5V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package MicroFet 1.6x1.6 Thin
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 865pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V