STMicroelectronics STD12NF06LT4
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STD12NF06LT4
Datasheet
STD12NF06LT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Base Part Number 2N70
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5Ohm @ 500mA, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
Packaging Bulk
Supplier Device Package TO-92-3
Vgs (Max) ±18V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2nC @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 43pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 350mA (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V