STMicroelectronics STD11N60DM2
Model
STD11N60DM2
Datasheet
STD11N60DM2 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V, 0.26 OHM TYP.,
Availability
IN STOCK
Stock: 990
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 980pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Base Part Number STB45N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 19A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58nC @ 10V