STMicroelectronics STD10PF06T4
Model
STD10PF06T4
Datasheet
STD10PF06T4 PDF
Description
MOSFET P-CH 60V 10A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD50N
Vgs(th) (Max) @ Id 1.8V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 25A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V