STMicroelectronics STD10PF06-1
Model
STD10PF06-1
Datasheet
STD10PF06-1 PDF
Description
MOSFET P-CH 60V 10A IPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 743
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 39mOhm @ 21.75A, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 146W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43.5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V