STMicroelectronics STD10P10F6
Model
STD10P10F6
Datasheet
STD10P10F6 PDF
Description
MOSFET P-CH 100V 10A
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4175pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Ta), 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8mOhm @ 20A, 10V
Series AlphaMOS
Power Dissipation (Max) 6.2W (Ta), 83.3W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFN-EP (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105nC @ 10V