STMicroelectronics STD10NM60ND
Model
STD10NM60ND
Datasheet
STD10NM60ND PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 8A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 6A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 43W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 300pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA