STMicroelectronics STD10LN80K5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STD10LN80K5
Datasheet
STD10LN80K5 PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 8A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.88mOhm @ 20A, 10V
Series TrenchFET® Gen IV
Power Dissipation (Max) 6.25W (Ta), 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8DC
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165nC @ 10V
Vgs (Max) +20V, -16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9100pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 64.6A (Ta), 100A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V