STMicroelectronics STD100N10LF7AG
Model
STD100N10LF7AG
Datasheet
STD100N10LF7AG PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Supplier Device Package TO-252AA
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 785pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 162mOhm @ 12A, 10V