STMicroelectronics STD100N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STD100N10F7
Datasheet
STD100N10F7 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 80A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 948
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.7mOhm @ 25A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 405W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package I2PAK
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 207.1nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11384pF @ 60V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA