STMicroelectronics STB85NF55T4
Model
STB85NF55T4
Datasheet
STB85NF55T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 680pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF16
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 235mOhm @ 6.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V