STMicroelectronics STB85NF3LLT4
Model
STB85NF3LLT4
Datasheet
STB85NF3LLT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 85A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 908
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 75V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 20A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 160W (Tj)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37nC @ 10V