STMicroelectronics STB80NF55-08AG
Model
STB80NF55-08AG
Datasheet
STB80NF55-08AG PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 55V 80A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 770
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.9mOhm @ 30A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 166W (Tc)