STMicroelectronics STB80NF03L-04T4
Model
STB80NF03L-04T4
Datasheet
STB80NF03L-04T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 701
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 470mOhm @ 500mA, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 347W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1830pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1.5mA