STMicroelectronics STB80N20M5
Model
STB80N20M5
Datasheet
STB80N20M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 61A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 315W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package H2PAK-6
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12800pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V