STMicroelectronics STB76NF75
Model
STB76NF75
Datasheet
STB76NF75 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2550pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 26µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 70A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32nC @ 10V