STMicroelectronics STB70NFS03LT4
Model
STB70NFS03LT4
Datasheet
STB70NFS03LT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB45N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 19A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 980pF @ 25V