STMicroelectronics STB60NF10T4
Model
STB60NF10T4
Datasheet
STB60NF10T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 585
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 15A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 120W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2672pF @ 16V