STMicroelectronics STB60NF10-1
Model
STB60NF10-1
Datasheet
STB60NF10-1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A I2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 687
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1144pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 7A, 10V