STMicroelectronics STB55NF03LT4
Model
STB55NF03LT4
Datasheet
STB55NF03LT4 PDF
Description
MOSFET N-CHAN 55A 30V TO260
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD85
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V