STMicroelectronics STB45NF06T4
Model
STB45NF06T4
Datasheet
STB45NF06T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 38A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 987
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 20A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 115W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2470pF @ 40V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Ta), 103A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 140µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)