STMicroelectronics STB38N65M5
Model
STB38N65M5
Datasheet
STB38N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 30A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 747
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL45
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 86mOhm @ 14.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 160W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFLAT™ (8x8)
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3470pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.8A (Ta), 22.5A (Tc)