STMicroelectronics STB36NM60N
Model
STB36NM60N
Datasheet
STB36NM60N PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 29A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 282
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series HiPerFET™, Polar3™
Power Dissipation (Max) 1130W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8630pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 60A, 10V