STMicroelectronics STB28N60M2
Model
STB28N60M2
Datasheet
STB28N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 22A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 715
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 50A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 160W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6680pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta), 250A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V